vega_urunler

Sertleşme Bozukluğu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır

Sertleşme bozukluğu olup olmadığı nasıl anlaşılır, Erkeğin penisinin cinsel ilişki sırasında cinsel aktiviteyi sağlayacak düzeyde sertleşememesi ya da penisin cinsel aktivite boyunca sertliğini sürdürememesi durumu sertleşme bozukluğu olarak nitelendirilmektedir.

Peniste ara ara sertleşme sorunu görülmesi, kişide bir bozukluk ya da büyük bir cinsel problem olduğunu söylemek için yeterli değildir. Sertleşme sorunu belli dönemlerde her erkeğin karşılaşabileceği bir durum olabilir. Sertleşme bozukluğundan bahsetmek için göz önünde bulundurulması gerekilen belli bir takım kriterler vardır.

Bir erkekte sertleşme bozukluğu belirtileri olup olmadığını anlamak için sertleşme probleminin ne kadar zamanlık bir süre içerisinde devam ettiği, sertleşememenin ne kadar sürdüğü, kişinin yaşı ve cinsel hayatı gibi unsurlara bakılır.

Örneğin 20’li yaşlarında olan bir bireyin sertleşme sorunu yaşaması ve bunun bir hafta ya da ayda bir defa görülmesi, kişide ciddi bir cinsel problem olduğu anlamına gelmez.  

Sertleşme Bozukluğunun Belirtileri

Sertleşme bozukluğu erkekte, hayat boyu devam eden bozukluk, sonradan edinilmiş bozukluk ve durumsal bozukluk olmak üzere üç şekilde ortaya çıkar.

Erkeğin cinsel birleşme için gerekli olan sertleşmeyi hiçbir durumda sağlayamaması hayat boyu devam eden bozukluk olarak nitelendirilir. Sonradan edinilmiş bozuklukta kişi daha önceki cinsel hayatında oldukça aktifken, son dönemlerde aynı cinsel aktifliği sağlayamaması ya da kaybetmesi olarak nitelendirilir.

Durumsal bozuklukta ise erkeğin sertleşmesi belli bir duruma ya da partnere göre değişkenlik göstermektedir.

Sertleşme bozukluğu ergenlik çağına girmiş hemen her erkete görülebilir fakat genellikle 30 yaş ve üstü kişilerde görülen sertleşme bozukluğu belirtileri şu şekildedir:

  1. Erkeğin her cinsel ilişkide penisinin yeterli düzeyde sertleşmesi sağlanamıyorsa ya da sertleşme cinsel ilişki boyunca sürdürülemiyorsa,
  2. Erkeğin sertleşme sorunu erken boşalmaya yol açıyor ve erkekte her cinsel ilişki öncesinde kaygı ve endişeye sebep oluyorsa,

Ve yukarıda yer alan maddelerden bir tanesi ya da her ikisi de kişide iki aydan daha fazla süredir devam ediyorsa ortada bir sertleşme bozukluğundan bahsedilebilir.

Sertleşme bozukluğu tedavisi mümkün olan bir cinsel problemdir. Bunun için kişinin zaman kaybetmeden bir üroloji uzmanına muayene olması gerekir.

Sertleşme Bozukluğunun Nedenleri

Sertleşme bozukluğu bir takım psikolojik sıkıntılardan kaynaklanıyor olabilir. Kişinin partnerine kızgınlık duyması, ilişkide yaşanılan problemler, maddi problemler, gün içerisinde aşırı yorulmak, stres ve benzeri durumlar dönem dönem herkesin yaşayabileceği psikolojik sıkıntılardır.

Bu sıkıntıların zaman geçtikçe artarak devam etmesi erkekte sertleşme bozukluğu nedenleri olarak ortaya çıkar. Çünkü cinsel birleşme için gerekli olan cinsel arzu kişinin kendini rahat hissettiği durumlarda ortaya çıkar.

Psikolojik problemlerle boğuşmak zorunda kalan kişiler, cinsel ilişkiye istekli başlasalar bile yoğun kaygı ve stres, penisin uyarılmasının önünde bir engel teşkil edecektir.

Sertleşme bozukluğunun bir başka nedeni de fiziksel problemlerdir. Nörolojik hastalıklar, damar hastalıkları, diyabet gibi hastalıklar penisin uyarılmasına engel olan rahatsızlıklardır.

Bunun yanı sıra ilaç ve madde bağımlılığı da sertleşme bozukluğun ayol açan etmenler arasındadır. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi madde bağımlılıkları cinsel ilişki sırasında erkeğin ereksiyon olmasını engelleyen durumlardandır.

Uygun tedavi yöntemleri ile halledilebilecek bir problem olan sertleşme bozukluğu, tedavi edilmediği takdirde kişinin sadece cinsel hayatında sorun çıkarmakla kalmaz, partneri ile arasındaki duygusal ilişkiyi de zedeleyebilir.

Cinsel bir problem olan sertleşme bozukluğu sadece erkeği etkileyen bir sorun gibi gözükse de aslında kadını da olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü sertleşme bozukluğu beraberinde erken boşalmayı da getirir. Ve erken boşalma kadın için de bir problem oluşturur.

Bu tip rahatsızlıklar da en pratik ve etkili çözümlerden birisi de ilaç tedavisidir. Erkekler için cinsel sorunların tedavisin de vega 100 mg ilaç oldukça olumlu sonuçlar sağlayan etkili bir çözüm ortağıdır. Sertleşme bozukluğu olup olmadığı nasıl anlaşılır hakkında sitemizden geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazıya henüz yorum yapan olmadı, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz?

Comments are closed.

Vega 100 mg